życie

4 300x196 życieAndrzej Szczeklik (1938 – 2012) – wybitny polski uczony, internista i kardiolog. Syn Edwarda Szczeklika, również świetnego lekarza.

Gdy przyszedł czas wyboru drogi życiowej, nie umiał wybrać: muzyka (ukończył przecież Średnią Szkołę Muzyczną) czy medycyna (w końcu to rodzinna tradycja). Ostatecznie wybrał tę drugą, lecz wcale nie był przekonany, że wybór był dobry. Pewność przyszła za kilka lat.
A z nią odwaga, która doprowadziła do wielu odkryć.
– W 1975 r. przedstawił teorię rozwoju częstej postaci astmy, tzw. aspirynowej, która została udowodniona w następnych latach i powszechnie przyjęta.
– W 1976 roku wstrzyknął sobie oraz kolegom prostacyklinę i jako pierwszy na świecie opisał jej działanie na ustrój człowieka. Wprowadził ją do leczenia chorób tętnic.
– W 1997 r. zdobył, wspólnie z prof. Markiem Sanakiem, I nagrodę czasopisma „The Lancet” za odkrycie podłoża genetycznego astmy oskrzelowej.

2 300x182 życieOpublikował ponad 600 prac naukowych, większość w renomowanych zagranicznych czasopismach. Należał do najczęściej cytowanych na świecie polskich badaczy w dziedzinie medycyny, a pod względem publikacji na temat astmy aspirynowej zajmuje pierwsze miejsce w światowym rankingu. Jest autorem i współautorem podręczników wydanych w Polsce, ale też w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Japonii i we Francji.

Nie ułatwiała mu życia zawodowego bezkompromisowość poglądów. W 1980 roku był współzałożycielem i wiceprzewodniczącym NSZZ „Solidarność” w Akademii Medycznej. W stanie wojennym został skazany za udział w nielegalnej manifestacji. Po roku 1989 – mimo licznych propozycji objęcia wysokich stanowisk – stronił od polityki, ale zawsze miał bardzo jasny pogląd na to, co się dzieje w kraju.

W 1990 roku Profesor został rektorem Akademii Medycznej w Krakowie, a później – po powrocie wydziałów medycznych do Uniwersytetu Jagiellońskiego (do czego sam się przyczynił) – prorektorem UJ ds. Collegium Medicum.

16 207x300 życieJest autorem książek: „Katharsis – o uzdrawiającej mocy natury i sztuki” (2002), która stała się krajowym bestsellerem 2003 r. i została przetłumaczona na język angielski, węgierski, francuski, rosyjski i hiszpański, „Kore. O chorych, chorobach i poszukiwaniu duszy medycyny” wydanej w 2007 r., przetłumaczonej na język węgierski, litewski, niemiecki i angielski oraz pośmiertnie wydanej w 2012 r. książki „Nieśmiertelność. Prometejski sen medycyny”.

Łączy w nich wiedzę z wielu dziedzin: z historii medycyny, mitologii, astrologii i historii sztuki. Nakład „Kore” to prawie 80 tysięcy egzemplarzy i nominacja do Nagrody Nike.

Pisał:
„W każdym zawodzie istnieją sytuacje esencjalne, które odsłaniają jego istotę. W medycynie jest to spotkanie dwóch ludzi. Chorego z lekarzem. (…) Zmieniają się ludzie, zmienia się sceneria – z pogotowia, poprzez przychodnię, gabinet lekarski po salę szpitalną – ale sytuacja pozostaje ta sama. Spotkanie dwóch ludzi: chorego z lekarzem”.