konkurs literacki edycja 2014

Laureaci edycji 2014 

Poezja

II miejsce: Anna Trzcińska, psychiatra

III miejsce: Urszula Jarosz-Kajdrys, stomatolog

Wyróżnienie: Marcin Wołowiec, rezydent patomorfologii

 

Proza

I miejsce: Janusz Czarnecki, pediatra kardiolog

II miejsce: Dariusz Kaźmierczak, pediatra oraz Kamil Samołyk, internista

III miejsce: Jarosław Paśnik, pediatra immunolog

 

Proza non-fiction

II miejsce: Andrzej Chodacki, internista

III miejsce: Matylda Wyrozumska, lekarz stażysta

Wyróżnienie: Agnieszka Kania, stomatolog

 

 

Podsumowanie gali III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego dla Lekarzy im. Prof. A. Szczeklika „Przychodzi wena do lekarza”, która odbyła się 3 kwietnia 2014 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

image002 konkurs literacki edycja 2014

Fot. 1. Piotr Gajewski i Ewa Lipska witają publiczność.

Już trzeci rok z rzędu spotkaliśmy się w Warszawie, by wręczyć nagrody laureatom naszego konkursu, a jednocześnie przywołać wspomnienie Profesora Andrzeja Szczeklika. W tym roku organizację gali wsparli krakowscy sponsorzy: Fondation Jan Michalski pour l’Ecriture et la Littérature, dzięki której będzie możliwe opublikowanie książki zawierającej prace laureatów, oraz firmy Krakchemia SA i Port Lotniczy Balice. Naszym sponsorom składamy serdeczne podziękowania.

 

image004 konkurs literacki edycja 2014

Fot. 2. Bronisław Maj, Ewa Lipska, Piotr Gajewski początek wieczoru

Niestety nie mogła do nas dołączyć Anna Dymna, która tego wieczoru grała w spektaklu w Starym Teatrze. Ale wiemy, że była z nami całym sercem. Tym razem łącznikiem między Warszawą a krakowską sceną była legenda Starego Teatru, aktor doskonały – Jerzy Trela. Towarzyszył nam, czytając słowa patrona konkursu – naszego zmarłego przyjaciela – Andrzeja Szczeklika.

 

image006 konkurs literacki edycja 2014

Fot. 3 Jerzy Trela czyta fragmenty z książki „Słuch absolutny. Andrzej Szczeklik w rozmowie z Jerzym Illgiem”.

W tym roku wybraliśmy fragmenty z książki „Słuch absolutny. Andrzej Szczeklik w rozmowie z Jerzym Illgiem”. Nasza publiczność mogła usłyszeć opowieść Profesora o tym, jak w ambasadach amerykańskich dwa razy do roku urządzano egzamin nostryfikacyjny dla medyków  i  jak  po jej otrzymaniu Profesor, młody lekarz, przygotowywał się do wyjazdu za ocean:

„ Zaokrętowaliśmy się na statek, który zresztą potem Polska kupiła i który pływał jako «Batory». Płynął on 11 dni do Ameryki. Z niektórymi z tych kolegów spotkałem się wcześniej. Oni, bywalcy światowi, pytają przed wyjazdem: «Co ty bierzesz?». Ja mówię, że jeszcze nie wiem, jeszcze się nie zdecydowałem – bo nie wiedziałem, co powiedzieć. A oni: Co ty, tylko spirytus, nic innego nie chodzi, tylko spirytus». Miałem więc jedną walizkę spirytusu. Oprócz tego moi rodzice, którzy bardzo to przeżywali, sprawili mi u krawca czarne ubranie, specjalnie uszyte. Obstalowali mi u szewca lakierki, robione na miarę… Wszystko jak do trumny. Nienawidziłem tych butów – mimo że były na miarę, cholernie mnie cisnęły. Włożyłem je parę razy w życiu i potem je wywaliłem w tej Ameryce z wielką przyjemnością.”

 

image008 konkurs literacki edycja 2014

Fot. 4. Profesor Bronisław Maj cytuje „Lalkę” B. Prusa.

Przez cały wieczór towarzyszyli nam nasi jurorzy: Ewa Lipska, Maria Szczeklik, Bronisław Maj, Marek Pawlikowski, a także prezes Krakchemii mec. Andrzej Zdebski. Zanim zostały wręczone nagrody, profesor Bronisław Maj wygłosił fenomenalny wykład o alkoholowym podłożu polskiej literatury, odwołując się do perły polskiej powieści, czyli do „Lalki” Bolesława Prusa, a także do wierszy polskich romantyków. Nie ma co kryć, wszyscy płakaliśmy ze śmiechu.

 

Utwory zwycięzców każdej kategorii przeczytała Edyta Jungowska, znana szerszej publiczności jako siostra Bożenka z „Na dobre i na złe”.

 

image010 konkurs literacki edycja 2014

Fot. 5. Edyta Jungowska czyta nagrodzone prace.

W kategorii „Pamiętniki i reportaże – proza non-fiction poza trzema nagrodami jury przyznało jedno wyróżnienie, które otrzymała Agnieszka Kania, laureatka dwóch poprzednich edycji konkursu, specjalista implantolog. Pani Doktor została zaproszona do kapituły lekarzy laureatów. W przyszłych edycjach konkursu będzie pomagać naszemu jury w wyborze finalistów. Trzecie miejsce zajęła Matylda Wyrozumska, lekarka stażystka z Leska. Drugie miejsce zostało przyznane Andrzejowi Chodackiemu, interniście z Lublina. 

W kategorii „Proza” (opowiadanie, esej lub fragment powieści) trzecie miejsce zajął Jarosław Paśnik, pediatra immunolog, z Łodzi. Drugie miejsce zostało przyznane ex aequo Dariuszowi Kaźmierczakowi, pediatrze z Włoszczowy oraz Kamilowi Samołykowi, interniście z Krakowa. Tytuł najlepszego polskiego lekarza pisarza anno domini 2014 otrzymał Janusz Czarnecki, pediatra kardiolog z Torunia.

 

image012 konkurs literacki edycja 2014

Fot. 6. Doktor Jarosław Paśnik odbiera dyplom.

Wyróżnienie w kategorii „Poezja” otrzymał Marcin Wołowiec, rezydent patomorfologii z Pruszcza Gdańskiego. Trzecie miejsce zajęła stomatolożka z Łomianek Urszula Jarosz-Kajdrys. Druga nagroda powędrowała do psychiatry z Katowic Anny Trzcińskiej

„Drodzy Państwo, chciałbym serdecznie podziękować panu Jerzemu Treli za to, że zechciał specjalnie dla nas przeczytać fragmenty wspomnień profesora Szczeklika. Słowa wielkiego lekarza z ust wielkiego aktora to wyjątkowe połączenie. Historia zatoczyła koło. Otóż Profesor przed laty w Ameryce się kształcił. Niedługo z „Interny Szczeklika” będą się w Ameryce uczyć tamtejsi lekarze. Albowiem obok wersji ukraińskiej, która już jest gotowa, powstaje kolejna – anglojęzyczna – wersja podręcznika we współpracy z Uniwersytetem McMastera w Hamilton w Kanadzie, jednym z najlepszych na świecie medycznych ośrodków akademickich. Proszę byście Państwo trzymali kciuki za powodzenie tego przedsięwzięcia”.– Tak zakończył wieczór redaktor naczelny „Medycyny Praktycznej” Piotr Gajewski, po czym zaprosił na koncert światowej sławy zespołu Motion Trio 

 

image014 konkurs literacki edycja 2014

Fot. 7. Koncert zespołu Motion Trio

wena edycja 2014 723x1024 konkurs literacki edycja 2014

Szczególne podziękowania dla Głównego Sponsora Konkursu

logo michalski q 300x90 konkurs literacki edycja 2014